Policyjny Ford Focus Kombi – Bburago*

Mam słabość do modeli polskich radiowozów więc kiedy zauważyłem w markecie „Tesco” model policyjnego Forda Focusa z Bburago nie zastanawiając się długo kupiłem go. Oczywiście zauważyłem karykaturalnie powiększone logo Policja na tylnych drzwiach i brak pasów na błotnikach ale słusznie uznałem że poprawienie tego nie będzie problemem.

Tak wyglądał modelik przed prostymi poprawkami:

1

Dopiero po zakupie pojawiły się pierwsze wątpliwości – przede wszystkim czy model aby na pewno jest w skali 1/43 ?. Oczywiście na pudełku producent zaznaczył, że Focus jest w skali 1/43, ale to tylko zabawka, a kolekcjonerzy dobrze wiedzą ,że modele te skalowane są pod pudełka. Tak, skalowane pod pudełka ! Zauważcie, że wszystkie zabawki Bburago mają ustandaryzowane pudełka – w takim samym pudełku pakowany jest Land Rover i w takim samym jest Focus… Ford na szczęście okazał się w skali 1/43 jednak po chwili zauważyłem, że nie jest pomalowany na ciemnogranatowy kolor jak powinien, ale na…czarny.

Co więcej jest to generacja Focusa produkowana od 2008 roku, a oddaje malowanie stosowane do 2007r. Postanowiłem jednak, że zostawię to już jak jest i wezmę się za poprawki. Na pierwszy rzut poszło usunięcie loga policji które nigdy nie widniało w wzorze oznakowania stosowanym do 2007r. Następnie domalowałem pas na błotnikach, a także pomalowałem na biało lusterka. Białe lusterka nie są moim wymysłem – w części radiowozów wraz z polakierowanymi na biało drzwiami zdarzały się także lusterka w tym kolorze. Uznałem więc, że dla lepszego wrażenia i tak skopanego już merytorycznie modelika, pomaluję lusterka. Po pierwszym wieczorze pracy modelik wyglądał tak:

2a

Następnego dnia domalowałem części białego pasa na masce i ostatecznie modelik prezentuje się tak:

DSC01514 (1)

DSC01513 (1)

Nie jest to żadna rewelacja. Oczywiście można było się bardziej postarać, ale trudno wycisnąć coś więcej z zabawki. Cieszy to, że miał skrawki malowania polskiej policji i można było łatwo doprowadzić do pokazanego wyżej stanu. Jednak, kiedy zobaczymy, że Czesi i Węgrzy otrzymali Focusy w malowaniu rodzimych Policji które są poprawne merytorycznie to pozostaje niedosyt. Zwłaszcza, że Bburago wydało kiedyś dwa Fiaty polskiej policji (Dziś już w zasadzie niemożliwych do kupienia) które były poprawnie oznakowane. Modeli rodzimych radiowozów wciąż bardzo brakuje i niedawno postanowiłem samemu spróbować wykonać upragnione modeliki. Aktualnie na warsztacie mam kilka modeli które są oczekują tylko na kalkomanie. Kiedy je otrzymam i nałożę zostaną zaprezentowane. Na tym zdjęciu widać jakie to będą modele:

11127847_871832276210560_4372183041655598010_o

 

*Model wycofany z kolekcji.

  2 comments for “Policyjny Ford Focus Kombi – Bburago*

 1. 12 lipca 2015 o 22:36

  Jak nie wiele trzeba żeby model faktycznie odwzorowywał oryginał.
  Trzeba przyznać, że Bburago trochę poszło na łatwiznę :(
  Ale od czego są zdolni kolekcjonerzy ;)
  Świetna robota. Już wiem co będę robił z moim policyjnym Focusem…

  • Piotr Władysławski
   13 lipca 2015 o 19:16

   Dziękuję :) W przyszłości zamówię jeszcze numery taktyczne i tablice rejestracyjne :) Wtedy będzie można uznać pracę nad modelem za ostatecznie skończone :) Liczę że Bburago wyda kolejne radiowozy. Tym bardziej że ma w swojej ofercie kika/kilkanaście modeli które są w służbie polskiej policji. Mi w tej chwili przychodzi na myśl: Afa Romeo 159, Fiat Panda, Freelander, Lancia Delta…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *