Kultowe Wozy Policyjne – Subaru Impreza WRX STi

Od BLOG

Każdy z nas lubi wygrywać. Zwłaszcza gdy za wygraną dostaniemy fajną nagrodę. Tak było w przypadku prezentowanego tutaj modelika Subaru Imprezy. Wygrałem go rok temu, wraz z Toyotą Land Cruiser, Dodgem Dartem, Datsunem 240 i Hindustanem Ambassadorem, w konkursie organizowanym na blogu CROMO.PL.

Od BLOG
Od BLOG
Od BLOG

Model nosi malowanie Oddziału Autostradowego Wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Francuskiej Żandarmerii Narodowej. W 2005 Ministerstwo Obrony Francji ogłosiło przetarg na dzierżawę 73 szybkich samochodów patrolowych. Wygrała go firma Subaru oferując model Impreza WRX STi o mocy 265 KM i prędkości maksymalnej 244 km/h. Imprezy do służby trafiły w marcu 2006 roku zastępując Peugeoty 306 S16 i Renault Megane Coupe. Cena jednostkowa wynosiła 28 tysięcy euro. Przyszli kierowcy tych samochodów przechodzili szkolenia na torze testowym Bugatti w Le Mans.

Od BLOG

Samochody zostały specjalnie przystosowane do służby policyjnej. Oprócz lamp ostrzegawczych i specjalnego malowania samochód wyposażony został w wysuwaną tablicę LED wyświetlającą komunikaty np. „stop” lub „jedź za mną”. Imprezy zostały przyjęte bardzo pozytywnie przez francuskich żandarmów bowiem samochód był nie tylko szybki ale także budził respekt. Oczywiście nie udało się uniknąć wypadków. W sieci krążą zdjęcia przestawiające Imprezy Żandarmerii po zderzeniach z innymi pojazdami. Ze służby zostały wycofane w 2011 roku a ich miejsce zajęły Renault Megane RS.

Od BLOG
Od BLOG

Model został wydany w 6 numerze serii „Kultowe Wozy Policyjne”. Względem oryginału widać sporo różnić. Przede wszystkim w oczy rzuca się brak halogenów oraz małych lamp ostrzegawczych zamontowanych na kratce grilla. Za tylną szybą zabrakło wysuwanej tablicy i pomarańczowych lamp ostrzegawczych. Ponadto lampa ostrzegawcza na dachu została zamontowana tył do przodu. Mimo tych niedoskonałości modelik bardzo mi się podoba i świetnie uzupełnia moją kolekcję radiowozów.

Od BLOG
Od BLOG
Od BLOG
Od BLOG
Od BLOG

  10 comments for “Kultowe Wozy Policyjne – Subaru Impreza WRX STi

 1. ~SEATPC
  31 stycznia 2016 o 16:48

  Ciekawe Subaru dzielimy się jak inni w tej kolekcji, kocham go i powinno być wielkim, aby być w stanie prowadzić jedną z nich

  Zostawiam link do mojego postu na moim blogu
  http://seatpc.blogspot.com.es/2013/10/subaru-impreza-mkii-2005-gendarmerie.html

  pozdrowienia

  • 1 lutego 2016 o 13:21

   Dziękuję SEATPC za komentarz ! Zgadzam się, modelik jest to bardzo fajny i warto mieć go w kolekcji.

   Pozdrawiam !

   Piotr

 2. 1 lutego 2016 o 22:02

  Impreza to moje klimaty, więc bardzo mnie cieszy jej widok w innej kolekcji. Szkoda, że „zatrudniając” te samochody nie zdecydowali się na złote felgi. Jednak i tak to bardzo ciekawy model, wykonany nie najgorzej, jak na gazetkę.
  Pozdrawiam gorąco!

  P.S. Sam jestem w trakcie pisania postu o kolejnej Imprezie :D

  • 1 lutego 2016 o 22:10

   Dziękuję HitFan za komentarz :) Mnie Impreza bardzo cieszy i chętnie w kolekcji umieściłbym kolejne policyjne wersje tego samochodu np. z Japonii i Wielkiej Brytanii. Generalnie ten samochód bardzo dobrze wygląda w „mundurze” :) Ja planuję trochę kolejnych postów poświęcić japońskiej motoryzacji. A wpis u Ciebie jak zawsze chętnie przeczytam :)

   Pozdrawiam serdecznie !

   Piotr

 3. 2 lutego 2016 o 20:09

  Widzę kolejne nowości;) nie mam w kolekcji ani jednego Subaru ale myślę, że niedługo się to zmieni. Im dłużej oglądam na przeróżnych forach i blogach modele Imprez, tym bardziej dziwi mnie brak tego modelu w mojej kolekcji;)

  Pozdrawiam!

  • 2 lutego 2016 o 21:09

   Dziękuję Szymonie za komentarz. Prezentowana Impreza jest moim pierwszym i póki co jedynym Subaru w kolekcji. Jeszcze niedługo to potrwa bowiem wkrótce dzięki pomocy kolegi kokakolowy do kolekcji trafi kolejne – tym razem Legacy. Jak już będzie u mnie zaprezentuje je na blogu :)

   Pozdrawiam !

   Piotr

 4. 2 lutego 2016 o 21:39

  Dla takiego radiowozu, to mógłbym zostać żandarmem :3

  Pozdrawiam, Brociu

  • 2 lutego 2016 o 21:42

   Ja też :) Szkoda że Francuzi wycofując te wozy nie zaproponowali ich sprzedaży innym jednostkom policyjnym w Europie… Już przystosowane do służby więc tylko kwestia oznakowania :D Subaru w barwach polskiej policji to byłoby coś :)

   Pozdrawiam !

   Piotr

 5. 3 lutego 2016 o 16:18

  Bello Impreza de la Gendarmería, me gusta Piotr que tenga bastante colorido.
  Buena miniatura.
  Abrazo!

  • 3 lutego 2016 o 17:39

   Dziękuję Juanh za komentarz ! Także uważam że te malowanie tego Subaru jest bardzo fajne i co więcej przy okazji także bardzo efektowne :)

   Pozdrawiam !

   Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *