BMW 518 (E28) Polizei – James Bond Collection

Od BLOG

Ostatnio coś „filmowo” zrobiło się na blogu. Na 14 wpisów napisanych od początku roku prezentujących modele (w tym post wspólny poświęcony radiowozom MO) 4 przedstawiały pojazdy znane z filmów. Dziś do tego grona dołączył kolejny model – BMW 518 Niemieckiej Policji, który wystąpił w filmie z serii Bonda pod tytułem Ośmiorniczka z 1983.

Od BLOG
Od BLOG

Samochód (a raczej samochody, bo w scenie wzięły udział dwie takie Beemki) ten wystąpił w scenie, gdy Bond, próbując ostrzec dowódcę amerykańskiej bazy lotniczej w Republice Federalnej Niemiec, dokonuje kradzieży Alfy Romeo GTV6. Właścicielka tego pojazdu zajęta była rozmową w budce telefonicznej, z której pilnie chciał skorzystać Bond, aby poinformować o zagrożeniu. W bazie bowiem znajdowała się bomba atomowa przemycona w pociągu cyrkowym. Ledwo Bond ruszył kradzioną Alfą, a w pościg za nim udał się zaalarmowany przez właścicielkę samochodu policjant na motocyklu, do którego dołączyło szybko BMW 518. Niedługo potem do pościgu włączył się kolejny radiowóz. W tym momencie mogliśmy obejrzeć żywą reklamę BMW i pokaz umiejętności kierowców. Otóż dołączając do pościgu BMW wpadło w poślizg blokując na wąskiej drodze drogę drugiemu radiowozowi. Policyjny samochód jadąc na wstecznym biegu dokonuje nagle obrotu o 180 stopni. Następnie samochody kontynuują pościg za Bondem, który kieruje się w stronę amerykańskiej bazy wojskowej, gdzie kończy się pościg. Zestaw prezentuje model w momencie, kiedy radiowóz wjeżdża na teren bazy.

Od BLOG

BMW E28, czyli druga generacja serii 5, produkowana była w latach 1981 – 1988. Wersję oznaczoną 518, czyli taką jaka wystąpiła w filmie, napędzał czterocylindrowy silnik o pojemności 1766 ccm i mocy 91 KM. Samochód do setki rozpędzał się w 13,7 s. Prędkość maksymalna wynosiła 166 km/h. Wyprodukowano 722 328 egzemplarzy BMW E28.

Od Klasyki

BMW E28 sfotografowane na jednym z osiedlowych parkingów w Jastrzębiu – Zdroju.

Od BLOG
Od BLOG
Od BLOG

Podobnie jak inne „Bondy”, tak i ten zestaw składa się z modelu, podstawki oraz drukowanego tła zajmującego dwie z czterech ścian gablotki.

Od BLOG

W porównaniu do prezentowanego wcześniej Mercedesa W108 250SE jest to model, który nazwałbym „uniwersalnym”. Nie posiada bowiem szczególnie specyficznych dla filmu oznaczeń, wgnieceń, czy braków. Równie dobrze może być prezentowany w kolekcji radiowozów policyjnych. Cieszy mnie więc podwójnie.

Od BLOG
Od BLOG

Sam model na pierwszy rzut oka prezentuje się przyzwoicie, jednak posiada niestety bardzo poważne wady. Najpoważniejszą z nich jest chromowany grill w modeliku, gdy oryginalnie BMW E28 posiadały kratkę grilla w kolorze czarnym. Zastrzeżenia mam także, do niezbyt dokładnego malowania modeliku. Szczególnie rzuca się w oczy niechlujne nałożony zielony pas, zwłaszcza na lewym błotniku przednim. Ostatnią rzeczą, o której warto wspomnieć, to figurki. Budzą one mieszane uczucia. O ile ja jestem do nich neutralnie nastawiony, tak moja dziewczyna uważa, że są one okropne i psują modele (Dlatego gdy kupowała model dla mnie, wybrała ten bez figurek, czyli Bentley’a). Mimo opisanych wad modelik bardzo mnie cieszy. Przede wszystkim łączy on w sobie moje trzy zamiłowania – do serii filmów Bonda, do klasycznej motoryzacji i przede wszystkim do radiowozów.

Od BLOG
Od BLOG
Od BLOG

  10 comments for “BMW 518 (E28) Polizei – James Bond Collection

 1. 31 marca 2016 o 15:29

  Bardzo ciekawy model. Co prawda ten grill trochę psuje efekt, ale reszty defektów nie widać ‚na pierwszy rzut oka’. Podoba mi się ten sposób mini dioram. A co do figurek, to spróbowałbym rozebrać model i spróbować je usunąć :)

  • 1 kwietnia 2016 o 14:03

   Cześć Hitfan ! Jak mówiłem mi figurki nie przeszkadzają choć mojej dziewczynie już tak. I to bardzo :) Ale jednak jakoś łyso wyglądałoby te BMW bez figurek w momencie gdy wjeżdża na lotnisko :) Wtedy jeszcze o autonomicznych samochodach Google nikt nie słyszał :) Zresztą na żywo wcale źle się te figurki nie prezentują.

   Pozdrawiam !

 2. 31 marca 2016 o 16:02

  Opisami tych filmów, zaczynasz mnie przekonywać do nadrobienia „bondowych” zaległości ;)

  A modeli jak zawsze bardzo fajny, figurki są dosyć okej, za tą cenę nic lepszego nie można się spodziewać.

  Pozdrawiam, Brociu

  • 1 kwietnia 2016 o 14:04

   Witaj Brociu ! Dziękuję za miłe słowo :) Masz rację. Cena do jakości jest adekwatna i w sumie na tym można rozważania można byłoby zakończyć ;)

   Pozdrawiam !

   Piotr

 3. 31 marca 2016 o 18:55

  A ja chyba mam mieszane uczucia. Niby wszystko jest ok, ale poziom odwzorowania chyba mógłby być nieco wyższy.

  Pozdrawiam!

  • 1 kwietnia 2016 o 14:06

   Mnie najbardziej „boli” kiepsko namalowany pas. Naprawdę mogli się bardziej postarać przy jego nałożeniu :) No i ten grill – wydaje mi się, że chyba taniej wykonać czarny niż a’la chromowany…

   Pozdrawiam !

 4. ~SEATPC
  31 marca 2016 o 22:32

  Ciekawe to BMW niemieckiej policji

  Ta kolekcja James Bond dał wiele dobrych modeli, w tym to, że pokazują nam

  pozdrowienia

  • 1 kwietnia 2016 o 14:06

   Dziękuję SEATPC za komentarz !

   Lubię modele z serii Bonda i jeszcze kilka, które posiadam zaprezentuję w przyszłości :)

   Pozdrawiam !

   Piotr

 5. 3 kwietnia 2016 o 04:33

  Hermoso BMW de Octopussy; esta colección de coches de James Bond es muy buena, tiene un Mini rojo y amarillo que me está gustando mucho…
  Abrazo!

  • 3 kwietnia 2016 o 10:37

   Dziękuję Juanh za komentarz ! Widzę że seria samochodów Bonda wielu się podoba, w tym fanom samochodów rajdowych i wyścigowych :)

   Pozdrawiam !

   Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *