Robur Garant 30k – Nationale Volksarmee

Od BLOG 2

Prezentowany w tym wpisie model samochodu ciężarowego Robur Garant 30k został odkupiony od kolegi Szymona z zaprzyjaźnionego bloga Muzeum43. Serdecznie dziękuję Szymonie!

Od BLOG 2

Samochód  trafił do produkcji w 1953 roku, jeszcze pod nazwą Phänomen Granit, jako następca modelu 27k (1949-1953). Pojazd klasyfikowany był jako lekki samochód ciężarowy, który mógł zabrać do 2 ton ładunku lub holować przyczepy o wadze do 3 ton. Napęd stanowił czterocylindrowy, czterosuwowy silnik benzynowy o pojemności 3000 ccm i mocy 60 KM. W 1956 roku zakłady otrzymały nową nazwę – Robur. Od tego czasu samochód produkowany był jako Robur Garant 30k. Produkcja tego modelu została zakończona w 1961 roku.

Od BLOG 2
Od BLOG 2

Samochody tego typu trafiły w pewnej liczbie do jednostek Nationale Volksarmee, czyli sił zbrojnych Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Na wyposażeniu znalazły się zarówno standardowe wersje skrzyniowe, jak i specjalistyczne warianty, takie jak sanitarki, czy wozy łączności. W jednostkach artylerii przeciwpancernej samochody tego typu wykorzystywano do holowania armat dywizyjnych ZiS-3 kal. 76,2 mm. Ciężarówki Robur Garant 30k służyły także do holowania dział przeciwlotniczych ZU-23 oraz dział bezodrzutowych B-10. Również jednostki Volkspolizei (Policja Ludowa NRD) posiadały pewną liczbę tych samochodów. Na bazie tego samochodu powstały także samochody pancerne SK-1 wykorzystywane przez Volkspolizei i paramilitarne oddziały Kampfgruppen der Arbeiterklasse (Grupy Bojowe Klasy Robotniczej).

Od BLOG 2
Od BLOG 2
Od BLOG 2

Samochód spotkał się z wielkim zainteresowaniem klientów zagranicznych. W 1957 roku wyeksportowano 3000 sztuk z 6250 wyprodukowanych egzemplarzy. Na przełomie lat 50/60 samochód eksportowano do prawie 40 krajów. Wśród głównych odbiorców znajdowały się nie tylko bratnie Węgry i Czechosłowacja, ale również Belgia, RFN, a także liczne kraje afrykańskie. Tam samochód ceniono przede wszystkim za wydajny układ chłodzenia silnika.

Od BLOG 2

 

Od BLOG 2
Od BLOG 2

Model został wydany przez Atlas w niemieckiej serii NVA Fahrzeuge. Jak przystało na model pochodzący z zachodniej serii gazetowej jakość wykonania jest znacznie wyższa niż tych, wydawanych w Polsce, czy w Rosji. Szczególnie w oczy rzuca się bogata liczba detali, takich jak łopaty zamocowane nad przednim zderzakiem i na progach, lusterka, światło do jazdy nocnej, szperacz, czy bagneciki wyznaczające skrajnie pojazdu. Wbrew moim obawom osłony świateł, choć wykonane z plastiku, prezentują się nie najgorzej. Oczywiście mogłyby zostać wykonane z blaszki fototrawionej. Pamiętajmy jednak, że jest to model gazetowy, a nie gablotowy więc nie jest to zarzut. Zaskakująco dobrze prezentują się także malowane tylne światła. Szkoda jednak, że zabrakło wycieniowania grilla, czy zaznaczenia uszczelek szyb. Podsumowując – model samochodu ciężarowego Robur Garant 30k wydany w serii NVA Fahrzeuge prezentuje się bardzo dobrze i wart jest polecenia każdemu miłośnikowi pojazdów wojskowych.

Od BLOG 2
Od BLOG 2

  10 comments for “Robur Garant 30k – Nationale Volksarmee

 1. 5 lipca 2016 o 16:15

  Całkiem, całkiem ciężarowka. Wtedy samochody były fajne, obłe ;)
  Model dobrze zdetalowany. Nic, tylko gratulować

  Pozdrawiam ;)

  • 18 lipca 2016 o 11:41

   W pełni się zgadzam! Dzięki za komentarz!

   Pozdrawiam!

   Piotr

 2. ~SEATPC
  5 lipca 2016 o 17:45

  bardzo dobry to Robur
  Jego przednia przypomina mi Opel Blitz oraz wiele innych ciężarówki są tego samego okresu.

  Szkoda, że jego przestrzeń ładunkowa to ślepa i nie zobaczyć wnętrze pudełka.

  Szczegóły dotyczące ostrzy z przodu jest bardzo Buea pomysł Duron zimy w Twojej okolicy

  Gratulacje dla niego

  pozdrowienia

  • 18 lipca 2016 o 11:43

   Witaj SEATPC!

   Szkoda, że nie można zajrzeć na skrzynie ładunkową. Ale to w sumie żadna wada ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

 3. 6 lipca 2016 o 06:01

  Hermoso este Robur Garant amigo Piotr; me gusta mucho el detalle de las cuatro palas en las puertas y el frente del camión.
  Muy buen modelo!
  Abrazo!

  • 18 lipca 2016 o 11:43

   Dziękuję Juanh za miły komentarz!

   Pozdrawiam!

   Piotr

 4. 6 lipca 2016 o 14:26

  Całkiem fajnie to wygląda, pewnie z bliska jeszcze lepiej skoro nawet osłony na reflektory przestały Ci przeszkadzać :)
  Jedynie bym pomalował braki farby na wspomnianym wyznaczniku skrajni pojazdu :)
  Pozdrowienia

  • 18 lipca 2016 o 11:45

   Witaj Abarth098! Masz rację! Jak będę miał chwilkę wolnego uzupełnię ubytek farby.

   Pozdrawiam!

   Piotr

 5. 12 lipca 2016 o 14:47

  Dobrze znam tego Robura i uważam, że to naprawdę udany model. Sporo ciekawych detali w podwoziu, skrzynia ładunkowa także zrobiona jest świetnie. Gratuluję nabytku;)

  Pozdrawiam!

  • 18 lipca 2016 o 11:45

   Cieszę się, że sprzedałeś mi tego Robura! Bardzo mnie cieszy!

   Pozdrawiam!

   Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *