Opel Diplomat V8 seria A – Opel Collection

Od BLOG 2

W marcu 1964 roku Opel wprowadził na rynek rodzinę KAD (Kapitan, Admiral, Diplomat) znaną powszechnie jako Wielka Trójka Opla. Samochody miały wspólne, niemal 5 metrowe nadwozie (4948mm długości), ale różniły się standardem wyposażenia wnętrza oraz silnikami. O ile model Kapitan kontynuował zapoczątkowaną w 1938 roku serie samochodów Opla, a Admiral nawiązywał nazwą do produkowanej w latach 1937-1939 limuzyny, tak nazwa Diplomat, w firmie Opla, pojawiła się po raz pierwszy i miała być zarezerwowana dla najbardziej luksusowego modelu..

Od BLOG 2
Od BLOG 2

Diplomat serii A, bo takie oznaczenie otrzymały samochody rodziny KAD produkowane w latach 1964-1968, wyposażony był w silnik V8 o pojemności 5354 ccm i mocy 190 KM. Samochód osiągał prędkość maksymalną 200km/h, a do 100km/h rozpędzał się w 11 sekund. Prędkościomierz Opla Diplomat wyskalowano do 250 km/h. Luksusowy charakter tego samochodu podkreślało winylowe pokrycie dachu, regulowane od wewnątrz lusterka zewnętrzne, elektrycznie otwierane szyby, czy oświetlenie przypodłogowe w tylnej części pojazdu.  Standardem dla tego samochodu było także hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego i hamulców. Samochody standardowo wyposażono również w światła przeciwmgłowe. Wyprodukowano łącznie 9152 egzemplarzy samochodu Opel Diplomat serii A.

Od BLOG 2
Od BLOG 2
Od BLOG 2

Model został wyprodukowany przez IXO dla wydawtnictwa Eaglemoss i ukazał się w 4 numerze serii „Opel Collection”. Miniaturę tą udało mi się kupić w okazyjnej cenie na lokalnym portalu ogłoszeniowym. Co ciekawe była ona jeszcze fabrycznie zamknięta. Sam model prezentuje się bardzo dobrze. Podoba mi się nieźle odwzorowany pas przedni, felgi, czy wnętrze z nadrukowanym prędkościomierzem i konsolą środkową. Dodatkowo dużym plusem są zaznaczone srebrne ramki w około wszystkich szyb. Niezbyt dobrze prezentują się tylne światła oraz przezroczyste lusterko wsteczne. Niestety mój egzemplarz posiada widoczną gołym okiem skazę – ślad kleju na szybie tylnych drzwi od strony pasażera… Mimo tej wady miniaturowy Opel Diplomat bardzo mi się spodobał i od razu trafił na półkę.

Od BLOG 2
Od BLOG 2
Od BLOG 2
Od BLOG 2
Od BLOG 2

Część poświęcona opisowi samochodu powstała w oparciu o materiał dostępny na oficjalnej stronie Opla.

  8 comments for “Opel Diplomat V8 seria A – Opel Collection

 1. ~SEATPC
  13 lipca 2016 o 19:21

  Kocham ten Diplomat brakuje kolekcji i prawie kupił na swoim rynku z dnia na, i że kiedyś pracował w Kolonii.

  Jedyne co mi się nie podoba, to jest w środku wszystko w kolorze czarnym, w przeciwnym razie urody.

  W tej kolekcji, mam kilka modeli i potwierdzą swoje dobre formy

  pozdrowienia

  • 18 lipca 2016 o 11:48

   Witaj SEATPC!

   Lubię modele z serii „Opel Collection”. Mam ich już kilka, a będę mieć jeszcze więcej ;) Co do wnętrza – jest ono czarne, ale ma pomalowane detale :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

 2. 13 lipca 2016 o 19:21

  Świetny model Piotrku! Kojarzy mi się z amerykańskimi klasykami. Wielki, ciężki i luksowowy. Bardzo mi się takie samochody podobają. Twoja miniaturka wykonana jest bardzo schludnie prezentując poziom, do którego Eaglemoss zdążyło mnie przyzwyczaić w modelach rajdowych.
  Pozdrawiam i gratuluję! ;)

  • 18 lipca 2016 o 11:50

   Jest to samochód z tych czasów, kiedy Opel wyraźnie czerpał inspirację z amerykańskich wzorców. Żałuję tylko, że moja miniaturka ma ten nieszczęsny ślad kleju na szybce tylnych drzwi…

   Pozdrawiam!

   Piotr

 3. 14 lipca 2016 o 14:24

  Też miałem takiego Diplomata, wymieniłem go co prawda na coś innego ale sam model pozostawił po sobie dobre wspomnienia. Samochód świetnie wykonany, efektowny i jak widać można kupić go za bardzo przystępną cenę;) Gratuluję;)

  Pozdrawiam!

  • 18 lipca 2016 o 11:52

   Zgadzam się Szymonie! A cena bardzo przystępna ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

 4. 17 lipca 2016 o 18:45

  Muy bello Diplomat V8, me gusta con su techo en color negro.
  Esa „Opel Collection” bien que vale la pena, gran colección!
  Abrazo!

  • 18 lipca 2016 o 11:55

   Witaj Juanh!

   Bardzo lubię serię „Opel Collection”. Oferuje ona ciekawe modele w bardzo przyzwoitej cenie.

   Pozdrawiam!

   Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *