Opel Kadett E Kombi – Opel Collection

Od BLOG 2

Opel Collection, to jedna z moich ulubionych serii gazetowych bowiem oferuje ciekawe i całkiem dobre jakościowo modele za nieduże pieniądze. Na blogu zaprezentowałem już dwa modele z tej serii: Corsa B oraz Diplomat A. Dziś przyszedł czas na Kadetta E w wersji trzydrzwiowego kombi.

Od BLOG 2

Kadett E trafił do produkcji w 1984 roku. W porównaniu do poprzednika nowy model charakteryzował się bardziej opływowym kształtem i aerodynamicznymi detalami nadwozia. Kadett E produkowany był w licznych wersjach nadwoziowych:

- 3 i 5-drzwiowy hatchback,

- 4-drzwiowy sedan,

- 3 i 5-drzwiowe kombi,

- 2-drzwiowy kabriolet (zaprojektowany przez Bertone).

Jako ciekawostkę warto dodać, że na tym modelu bazowała także furgonetka Opel Kadett Combo produkowana w latach 1986-1993. Pod maskę samochodu trafiły liczne jednostki napędowe:

- benzynowe o pojemności od 1,2 L do 2,0L i mocy od 55 KM do 150 KM,

- wysokoprężne o pojemności od 1,5 L do 1,7 L i mocy od 55 KM do 82 KM.

Samochód został pozytywnie przyjęty przez klientów, jak i dziennikarzy motoryzacyjnych uzyskując tytuł Europejskiego Samochodu Roku 1985.

Od BLOG 2
Od BLOG 2

W lutym 1989 roku Kadett przeszedł lifting, w wyniku którego m.in. została zmniejszona kratka wlotu powietrza. W 1991 roku produkcja Kadetta, z wyjątkiem wersji kabriolet, została zakończona, a jego następcą został model Astra F. W 1993 roku została zakończono wytwarzanie Kadetta kabriolet na rzecz analogicznej wersji Astry. Łącznie przez niemal 9 lat wyprodukowano 3 779 289 egzemplarzy wszystkich wersji Opla Kadett E.

Od BLOG 2
Od BLOG 2

Model ukazał się 105 numerze wydawanej w Niemczech przez Eaglemoss serii „Opel Collection”. Producentem modelu jest firma IXO. Miniatura jest bogata w detale i prezentuje się bardzo dobrze. Uwagę zwraca wiernie odwzorowany pas przedni z bardzo ładnie wykonanymi kloszami reflektorów i kierunkowskazów. Niewątpliwą zaletą modeliku są zaznaczone uszczelki wszystkich szyb i wkłady lusterek. Zadbano także o charakterystyczne dla wersji kombi przetłoczenia na dachu i relingi dachowe. Tylną część modelu zdobią ładnie wykonane klosze tylnych lamp z wyraźnie zaznaczonymi kierunkowskazami i światłem cofania. Na osobną pochwałę zasługuje wykonanie wnętrza. Jasny kolor tapicerki ożywia modelik, a nadruki imitujące zegary i konsolę środkową dodają realizmu.

Od BLOG 2
Od BLOG 2

Modelik ten wyjątkowo bardzo mi się podoba i nie mam potrzeby wyszukiwać na siłę jakichkolwiek minusów. Jedyne do czego mogę się przyczepić, to niewielka skaza lakieru na przedniej masce. Niewątpliwie jest to jeden z najlepszych „gazetowych” modeli w mojej kolekcji, a jego obecność ogromnie mnie cieszy. 

Od BLOG 2
Od BLOG 2
Od BLOG 2
Od BLOG 2

  6 comments for “Opel Kadett E Kombi – Opel Collection

 1. 23 lipca 2016 o 12:19

  A mówiłeś, że zwolnisz trochę… :D
  Modelik świetny, światła bardzo fajnie wykonane. Opel Collection to wydawnictwo Eaglemoss, a u nich pojawiają się przeważnie porządne gazetkowe wydania. W rajdowych jest podobnie.
  Pozdrawiam ;)

  • 31 lipca 2016 o 12:12

   Czasem trudno zwolnić :)

   Pozdrawiam!

   Piotr

 2. ~SEATPC
  23 lipca 2016 o 14:34

  Bardzo dobry kocham ten OPEL Peter jest modelem brakuje w mojej kolekcji mam jeden kupić jedną z nich połączenie wnętrza z czerwonym ciele odczuje bardzo dobre.

  Jedyne co widzę wielkie są opony reszta jak wszystkich dostaw dobrej kolekcji kawałki.

  pozdrowienia

  • 31 lipca 2016 o 12:12

   Rzeczywiście, koła wydają się nieco za duże.

   Pozdrawiam!

   Piotr

 3. 23 lipca 2016 o 22:15

  Szkoda, że kolekcja opla praktycznie przestała dostarczać nowych modeli.
  Też mam kilka sztuk, z których jestem zadowolony :)
  Pozdrowienia

 4. 25 lipca 2016 o 03:51

  Bien por la Opel Collection Piotr!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *