Peugeot Expert – Straż Miejska Kraków

1

W tym wpisie mam przyjemność zaprezentować wam długo oczekiwany przeze mnie modelik, który wykonał na moje zamówienie zaprzyjaźniony modelarz – Piotrek z Diecast Art. Jest to Peugeot Expert drugiej generacji w malowaniu Straży Miejskiej z Krakowa. Bazą tej konwersji był modelik wyprodukowany przez firmę Mondo Motors.

2

3

4

Peugeot Expert drugiej generacji został zaprezentowany na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu w 2006 roku. Samochód został zaprojektowany wspólnymi siłami koncernów PSA (Peugeot i Citroen) i FIAT. Nowy model był większy od swojego poprzednika i bardziej ładowny. Do wyboru były cztery jednostki napędowe – wszystkie wysokoprężne o pojemności od 1.6 do 2.0L i mocy od 90 do 165 KM. Produkcja modelu Expert zakończyła się w 2016 roku. Następcą został model Traveller.

5

6

Samochody dostawcze takie, jak Peugeot Expert od zawsze wzbudzały zainteresowanie wśród formacji policyjnych i porządkowych. Do Polskiej Policji nie trafił prawdopodobnie ani jeden oznakowany radiowóz Peugeot Expert. Inaczej ma się sytuacja gdy spojrzymy na Straż Miejską. Radiowozy Peugeot Expert znajdują się na wyposażeniu m.in. jednostek z Rybnika, Kołobrzegu, Piekar Śląskich, LIzbarka Warmińskiego, Knurowa, czy Krakowa.

7

8

9

Samochód należący do krakowskiej SM posiada typowy układ wnętrza wozu patrolowo-interwencyjnego z pięcioma miejscami dla strażników i zamkniętym przedziałem do przewożenia osób nietrzeźwych lub ujętych w czasie interwencji. Numer taktyczny 108 oznacza przydział pojazdu do Oddziału I – Śródmieście.

10

11

Na chwilę obecną jest to mój drugi obok warszawskiego Forda Transit Connect modelik radiowozu Straży Miejskiej. Wkrótce dołączą do niego: Citroen C1 z SM Jastrzębie-Zdrój, Fiat Bravo z SM Łódź oraz najbardziej wyczekiwany przeze mnie model w tym roku – Ford Transit Connect z mojej jednostki, czyli Straży Miejskiej Wodzisławia Śląskiego.

12

  6 comments for “Peugeot Expert – Straż Miejska Kraków

 1. 15 lipca 2017 o 19:42

  W tym przypadku model na przeróbce zyskał bardzo wiele, bo zmiany odciągają wzrok od niedociągnięć modelu bazowego, przez co teraz sam w sobie jest o wiele ciekawszy :)
  Pozdrowienia

  • 18 lipca 2017 o 18:01

   Dzięki Abarth! Też tak myślę – sam model bazowy nudny i brzydki, ale po dodaniu pasa, napisów i belki wiele zyskał ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

 2. 18 lipca 2017 o 17:36

  Mam podobne odczucia jak Arek. Z nieciekawego modelu fabrycznego uzyskałeś genialny i niepowtarzalny samochodzik. Bardzo mi się podoba ta miniatura i choć samochody tego typu nie leżą w spektrum moich zainteresowań to chętnie przygarnąłbym do kolekcji;)

  Pozdrawiam;)

  • 18 lipca 2017 o 18:00

   Dzięki Szymon za komentarz! Wkrótce kolekcja wzbogaci się kolejne samochody SM i wtedy będę mógł wydzielić małą podkolekcję tematyczną ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

 3. 22 lipca 2017 o 18:07

  Zgodzę się z kolegami powyżej. Baza była słaba, ale przeróbki dużo jej dały. Jedynie pokusiłbym się o zrobienie czegoś z kołami, bo brak szpary między szprychami przywodzi mi na myśl najtańsze autka marketowe… Poza tym naprawdę jest OK!

  Pozdrowienia :)

  • 24 lipca 2017 o 17:04

   Jak tylko znajdę odpowiednie koła to je wymienię ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *