Ford Focus II kombi – Polska Policja

DSC06707

W tym wpisie mam przyjemność zaprezentować Wam modelik radiowozu Ford Focus II Kombi w malowaniu polskiej policji, który wykonał kolega Sambor z manufaktury Modele Sambora. Niektórzy z was mogą pamiętać, że w drugim wpisie na tym blogu prezentowałem policyjnego Focusa II Kombi od Bburago. Na szczęście ten „model” to już tylko historia, a w mojej kolekcji znalazła się w końcu porządna miniatura tego radiowozu.

Porównanie

Porównanie, które najlepiej obrazuje, jak ogromna przepaść dzieli oba modele.

DSC06746

Ford Focus II został zaprezentowany na Paryskim Salonie Samochodowym w 2004 roku. Początkowo produkowano wyłącznie jako 3 i 5-drzwiowego hatchback’a, ale w 2005 roku gamę rozszerzono o czterodrzwiowego sedana i pięciodrzwiowe kombi. Pod koniec 2007 roku samochód przeszedł Facelifting. W 2010 roku zadebiutował następca II generacji – Focus III. W związku z tym zapadła decyzja o zakończeniu produkcji II generacji, co nastąpiło w 2011 roku.

DSC06710

DSC06711

Ford Focus znany jest nie tylko z rajdowych wyczynów (o których możecie poczytać m.in na zaprzyjaźnionym blogu Rajdowa Kolekcja lub na profilu kolegi Piotrka - MiniRajdy/MiniRally), ale także ze służby w licznych formacjach policyjnych w Europie. Radiowozy Ford Focus wykorzystują policjanci m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Belgii Luksemburgu oraz Polski. W służbie polskiej policji znalazły się oznakowane radiowozy Focus I i II generacji, najczęściej w odmianie pięciodrzwiowego hatchbacka i kombi. Zdarzały się także pojedyncze modele Focus I sedan. Radiowozy tego typu kierowano najczęściej do sekcji i wydziałów ruchu drogowego, gdzie sprawdziły się w roli wozu pościgowego. Na wyposażeniu polskiej policji znalazły się także nieoznakowane Focusy w roli wozów operacyjnych.

DSC06724

DSC06722

DSC06718

Jak już wspomniałem na wstępie prezentowany model wykonał kolega Sambor na bazie miniatury wyprodukowanej przez Minichamps. Jakość konwersji jest bardzo wysoka. Modelik otrzymał nowy lakier, który równomiernie pokrywa całą karoserię. Policyjne oznaczenia zostały nałożone równo i czysto. Całości dopełnia bardzo ładna belka świetlna. Niewielkim minusem jest brak emblematu producenta i nazwy modelu na tylnej klapie oraz brak zaślepki na górnej części belki. Z pewnością w przyszłości wyeliminuje te braki poprzez domówienie kalkomani i naklejenie paska folii modelarskiej na belce. Podsumowując – policyjny Focus prezentuje się świetnie i jest kapitalnym uzupełnieniem mojej kolekcji polskich radiowozów. Kolega Sambor wykonał kawał niezłej roboty, a jego konwersje (wkrótce zaprezentuje jeszcze model policyjnego Land Rovera jego autorstwa) mogę polecić z czystym sumieniem!

DSC06725

DSC06727

DSC06728

DSC06729

DSC06734

  12 comments for “Ford Focus II kombi – Polska Policja

 1. 7 września 2017 o 13:22

  Jest to starsza generacja niż model Bburago, ale zdecydowanie warto było dokonać tak ogromnej zmiany :)
  Pozdrowienia

  • 7 września 2017 o 20:52

   Wiem, że Bburago miało Focusa po FL i tym bardziej było to błędne ;) FL Focusa II miał miejsce pod koniec 2007, a wtedy obowiązywało w Polsce już srebrno-niebieskie malowanie wozów policyjnych ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

 2. ~QLIG
  7 września 2017 o 17:38

  Jakość przeróbki na najwyższym poziomie. Widzałem wiele jego modeli i naprawdę ma talent. Szkoda, że jako kontrahent zawiódł mnie na całej linii, ale to inna historia…

  • 7 września 2017 o 20:52

   Dzięki Qlig!

   Mam nadzieję, żę historia ta ma lub doczekała się szczęśliwego zakończenia!

   Pozdrawiam!

   Piotr

 3. ~SEATPC
  7 września 2017 o 20:49

  Naprawdę lubię ten Focus i bardziej, że będę modelem Bburago, którego kocham.

  Gratulacje dla nowego patrolu

  Pozdrowienia

  • 7 września 2017 o 20:53

   Dziękuję SEATPC za komentarz! Każdy nowy radiowóz w kolekcji ogromnie mnie cieszy ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

 4. 9 września 2017 o 17:36

  Bardzo fajny modelik! Gratuluje (najprawdopodobniej) jedynego takiego egzemplarza na świecie :)

  Pozdrawiam

  • 9 września 2017 o 22:15

   Dziękuję! Ostatnio dość dużo wyjątkowych modelików radiowozów trafiło do mojej kolekcji, co ogromnie mnie cieszy ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

 5. 9 września 2017 o 21:18

  Oddanie Focusa z PMA do konwersji było bardzo ryzykowną decyzją, ale całe szczęście efekt jest świetny. Bardzo dobrze, że model trafił do Twojej kolekcji aut służb mundurowych, bo bardzo Ci w niej kibicuję :)

  Pozdrowienia!

  • 9 września 2017 o 22:16

   Dziękuję Damianie! Kolekcja radiowozów będzie systematycznie i konsekwentnie rozbudowywana o kolejne ciekawe modele ;) Staram sie także dbać o dobór możliwie jak najlepszej bazy do konwersji ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

 6. 14 września 2017 o 21:53

  Wspaniały jest. Naprawdę na niektórych ujęciach wygląda jak prawdziwy. Przeróbka wyszła mu na dobre i właściwie nie mam nic do zarzucenia;) Gratuluję, kolejny powód do dumy.

  Pozdrawiam;)

  • 14 września 2017 o 22:11

   Dziękuję Szymonie! W pełni się zgadzam! Modelik to prawdziwa rewelacja! Nie mogę się doczekać kolejnych konwersji, które na swoim warsztacie ma Sambor ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *