Bedford OYD – 10 Dywizja Pancerna, Egipt 1942

1

W tym wpisie zaprezentuje Wam kolejny niszowy model z mojej kolekcji, jakim jest brytyjski samochód ciężarowy Bedford OYD z okresu II Wojny Światowej.

2

Niedługo po inwazji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku armia brytyjska zamówiła samochody ciężarowe o ładowności 3 ton w firmie Bedford. Producent ten zaoferował wojsku samochód oparty na komercyjnej serii O wprowadzonej do produkcji w 1939 roku. Militaryzacja pojazdu polegała głównie na uproszczeniu kształtu maski i kabiny oraz zastosowaniu pojedyńczych kół tylnej osi, co miało uprościć oraz zmniejszyć koszty produkcji pojazu. Wkrótce po wybuchu wojny produkcja cywilnej wersji została przerwana celem przyspieszenia produkcji wojskowych odmian. Pierwsze samochody tego typu trafiły na wyposażenie brytyjskiej armii w 1940 roku. Produkcję zakończono w 1945 roku. Wyprodukowano łącznie 72 385 egzemplarzy modelu serii OY.

3

4

Samochód napędzał 6-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 3,5 l i mocy 72 KM. Napęd przenoszony był na tylne koła (4×2). Bedford serii OY produkowany był w kilku wariantach. Podstawowy wariant oznaczony OYD to standardowy skrzyniowy samochód ciężarowy, który można było zaadaptować pod instalacje specjalistycznej zabudowy takiej, jak warsztat polowy, czy pojazd do przewozu koni. Wersja OYC była natomiast przystosowana do przewożenia wody i benzyny. Produkowano także wersję OX ze skróconym rozstawem osi i ładownością 1,5 tony.

5

6

7

Prezentowany model nosi oznaczenia 10 Dywizji Pancernej (10th Armoured Division), która walczyła m.in w bitwach o Alam Halfa i El-Alamien. Sam model został wyprodukowany najprawdopodobniej przez firme IXO i wydany przez wydawnictwo Eaglemoss w jednej z zagranicznych serii poświęconych wozom bojowym. Modelik wykonany jest przyzwoicie, ale od razu widać, że detalom brakuje wykończenia. Rażą przede wszystkim toporne lusterka i wycieraczki. Nienajlepiej wygląda także plandeka pojazdu. Plusami modelu są natomiast bardzo dobrej jakości nadruki oraz wycieniowany grill. Modelik ten zainteresuje przede wszystkim miłośników militarnej motoryzacji, którzy wybrali skalę 1/43.

8

9

10

11

  8 comments for “Bedford OYD – 10 Dywizja Pancerna, Egipt 1942

 1. ~SEATPC
  18 listopada 2017 o 18:28

  Ciekawe, że ten Bedford nie przez proste staje się obcy, ale to czyni go bardziej atrakcyjnym

  Gratulacje dla tego nowego modelu

  Pozdrowienia

  • 1 grudnia 2017 o 22:01

   Dziękuję SEATPC za komentarz!

   Pozdrawiam!

   Piotr

 2. 19 listopada 2017 o 21:20

  Cześć Piotrku! Modelik wygląda całkiem przyzwoicie. Podobają mi się te naklejki na reflektorach, na każdym inna.

  Swoją drogą to już, któryś model militarny w Twojej kolekcji. Kiedy jakieś zbiorcze zdjęcie?
  Pozdrowienia ;)

  • 1 grudnia 2017 o 22:02

   Dziękuję Damianie!

   Zdjęcie zbiorcze wrzucę, jak dołączą jeszcze dwa bardzo istotne pojazdy z okresu II Wojny światowej – VW typ 82 i Opel Blitz ;)

   Pozdrawiam!

   Piotr

 3. 25 listopada 2017 o 04:13

  Spektakularny egipski Bedford.
  Te kolory, które kamuflują się w piasku, są piękne.
  Uścisk!

 4. 28 listopada 2017 o 19:23

  Podglądałem ten model nie raz w różnych sklepach. Teraz widzę, że warto go kupić;)

  pozdrawiam;)

  • 1 grudnia 2017 o 22:03

   Jak myślisz o zbudowaniu kolekcji pojazdów z II WŚ to warto!

   Pozdrawiam!

   Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *