Volkswagen Passat B2 – Straż Miejska Wodzisławia Śląskiego

1a

W tym wpisie zaprezentuje Wam długo oczekiwany przeze mnie model radiowozu Volkswagen Passat B2 w malowaniu Straży Miejskiej Wodzisławia Śląskiego. Model wykonał na moje zamówienie kolega Piotrek z manufaktury Diecast Art.

2b

W 1990 roku miasto Gladbeck przekazało miastu Wodzisław Śląski trzy samochody marki Volkswagen Passat B2. Przekazane samochody pełniły wcześniej służbę w lokalnej jednostce policji. Dwa z nich trafiły do miejscowej komendy Policji, a trzeci wszedł na stan nowo utworzonej Straży Miejskiej Wodzisławia Śląskiego. Był to pierwszy samochód służbowy wodzisławskich strażników. Samochód, choć już nienajmłodszy, pełnił służbę do około 1996/1997 roku, kiedy został zastąpiony przez Poloneza Caro z dieslowskim silnikiem Citroena. W kolejnych latach tabor wodzisławskiej straży miejskiej zasiliły dwa Polonezy Atu Plus, Ford Mondeo, Ford Transit. Obecnie Straż Miejska z Wodzisławia dysponuje pięcioma samochodami: dwa radiowozy marki Kia Cee’d, Renault Kangoo, Ford Mondeo i Ford Transit Connect, którego model prezentowałem już na blogu.

s1b

Zdjęcie dzięki uprzejmości Adama Bierskiego.

DSC07932

DSC07930

 Jak już wspomniałem, model wykonał kolega Piotrek z manufaktury Diecast Art. Bazą dla konwersji była miniatura wydana w 111 numerze serii Kultowe Auta PRL-uIstotny wpływ na ostateczny kształt modelu miały zdjęcia oryginału, które udostępnili mi koledzy z pracy. Dzięki nim kolega Piotrek wykonał model, który wiernie odwzorowywuje pierwowzór.

5

6

7

8

9

10

11

12

  7 comments for “Volkswagen Passat B2 – Straż Miejska Wodzisławia Śląskiego

 1. 4 grudnia 2017 o 21:23

  Witaj Piotrze. Przyglądam się Twojemu nowemu modelikowi i całkowicie rozumiem Twoją radość. Posiadasz niespotykany model, być może jedyny na świecie, a takie właśnie czynią kolekcję wyjątkową. Twój pomysł na model był od samego początku genialny. Niestety, wybacz ale muszę to powiedzieć, drażnią mnie strasznie nierówne przejścia kolorów drzwi, maski i tylnego pasa. Zdaję sobie sprawę z tego, że trudno wykonać płynne i idealnie równe przejścia czy uszczelki, sam pewnie w ogóle bym tego nie zrobił, ale jako klient wymagałbym ideału. Zakładam również, że w rzeczywistości modelik wygląda dużo lepiej niż na zdjęciach, ponieważ one zwykle wyciągają wszelkie wady. NIe mniej jednak, gratuluję CI serdecznie nowego nabytku i kolejnego nietuzinkowego modelu w kolekcji;)

  Pozdrawiam;)

 2. ~QLIG
  5 grudnia 2017 o 17:04

  Dla mnie jeden z najciekawszych modeli w kolekcji, bo oprócz nielicznych osób z okolicy zapewne nikt takiego auta nie zna. Pozwolę sobie wspomnieć o o tych Passatach z wodzisławskiej policji – jedna sztuka trafiła do WRD, druga do służby patrolowej. Oba były początkowo w oryginalnych biało-zielonych kolorach – zmieniono oczywiście napisy z POLIZEI na POLICJA. W późniejszym okresie zielone elementy zostały przemalowane na niebiesko. Napisy „policja” znajdujące się na masce były lustrzane ( litery na odwrót prawidłowo widoczne w lusterkach pojazdów poprzedzających ) Za tylną szybą znajdował się wyświetlacz „stop policja”. Auta posiadały automatyczne skrzynie biegów, silnik benzynowy. Służyły kilka lat i zostały oddane do KWP Katowice i tam ślad się urywa. Informacje od funkcjonariusza WRD który posiadał na początku lat 90-tych jeden z w/w egzemplarzy na stanie ;)

 3. 5 grudnia 2017 o 17:23

  Na pewno bardzo oryginalny dodatek do kolekcji. Gratuluje!

 4. ~SEATPC
  6 grudnia 2017 o 18:39

  Podoba mi się ten model Passat w wersji policyjnej, którą udostępniamy, a który kosztuje niewiele i daje wiele takich wersji, które nam pokazujesz

  Jak zawsze bardzo dobrze pracuj z tym Passate, który zwiększa kolekcję Policji

  Pozdrowienia

 5. 10 grudnia 2017 o 04:58

  Piękny model; Jak mówi Szymon Finster, zakłócają połączenia między dwoma kolorami, ponieważ linie nie wyglądają prosto. Ale zakładam, że jest to ekskluzywny efekt makrofotografii aparatu (zdarza mi się to wielokrotnie w moich modelach), ponieważ na pierwszy rzut oka te wady nie zostaną zauważone. Czy to aparat rejestruje szczegóły, które są ukryte przed ludzkim okiem. Model w ręce musi wyglądać spektakularnie.
  Gratulacje dla tego Passata!
  Uścisk!

 6. 10 grudnia 2017 o 20:07

  Genialnie wyszedł ten model! Czekam na więcej takich tutaj :)
  Pozdrowienia

 7. 11 grudnia 2017 o 21:28

  Cześć Piotrku! Mi się modelik bardzo podoba, a już w ogóle kryje się za nim świetna historia. Na pewno radochy masz co niemiara z drugiego już radiowozu z aktualnej pracy ;) Oby więcej takich, szczególnie, że wykonany jest całkiem fajnie, nie rażąc bardzo niedoróbkami. Uda Ci się zebrać wszystkie 5 aut SM będących aktualnie na służbie? :D

  Pozdrówki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *